NÁŠ KLUB

Z histórie

Prvá písomná zmienka o vzniku oddielu turistiky je z roku 1962. Rozpadom Červenej Hviezdy Strážske (zasadnutím výboru zo dňa 20.7.1962) vzniká nová Telovýchovna jednota s oddielmi futbalu, volejbalu a turistiky. Medzi zakladajúcich členov patrili Mikuláš Čollák, Pavol Gaško, Zdeno Šteliar, členská základňa sa pohybovala okolo 30 členov. Rozmach oddielu nastal v 80 rokoch keď do oddielu prišla generácia Miroslava Maguru - Goč Igor, Chromčíková Božena, Kormanik Jozef a členská základňa sa postupne rozširovala na dnešných 120 členov. Za pomoc a poskytnutie materiálov patrí poďakovanie novinám Naše Chemko, Ing. Čollákovi, Ing. Šteliarovi a za pomoc pri vytvorení web. stránky PhDr. Jurajovi Šamudovskému. Kroniku v písomnej či elektronickej podobe viedol Jozef Kormanik. Od roku 2012 pokračuje v elektronickej kronike náš externý pracovník.

Foto vo fotogalérii  -  predchádzajúce roky v kronike

                      

Zo súčasnosti                                                                               za  rok 2024

11.02.2024                    Krivoštianka - zimný výstup - Humenské vrchy

    Už tradične začiatkom februára koná náš klub turistov zimný výstup na vrch Krivoštianka (549 m n.m) v Humenských vrchoch. Niekedy sa brodíme v snehu a šmýkame sa po zamrznutom teréne, ako sa na zimný výstup patrí, inokedy, a to bolo aj tentokrát, po snehu niet ani stopy.

    Ranná prehánka spôsobila, že sa na vrchole Krivoštianky zišla len hŕstka našich turistov, konkrétne 6. Počasie sa nakoniec umúdrilo a osviežovali nás len občasné vlny jemného dáždika. Altánok pod vrcholom však poskytol útočisko pred prípadným dažďom. Horšie to bolo s rozložením ohňa. Napokon sa to podarilo a pri opekaní a družnej debate čas ubehol veľmi rýchlo.

    Aj napriek tomu, že to bol „zimný“ výstup, atmosféra bola skôr jarná, čo spôsobil mimoriadne teplý tohtoročný február. Onedlho sa stretneme pri otvorení 100 jarných kilometrov, dúfajme, že to bude v hojnejšom počte.

 

13.01.2024   49.ročník zimného výstupu na Sninský kameň - Vihorlatské vrchy

    Je začiatok nového roka 2024 a náš KST zahájil  tohtoročnú turistickú sezónu zimným výstupom na Sninský kameň. Začíname v Zemplínskych Hámroch, v obci, ktorú založil Jozef Rholl v roku 1809 kvôli ťažbe a spracovaniu železnej rudy. Nad touto obcou, s počiatočným názvom Rhollová Huta sa týči Sninský kameň, dominanta Vihorlatského pohoria. Autá sme zaparkovali na konci dediny, po zastrešenej lávke sme prešli cez Čierny potok a pokračovali lesom žltou turist. značkou.  Už v obci bol pár centimetrový poprašok snehu, tak sme verili, že vo vyšších polohách ho bude viac. Prvú zastávku sme si dopriali pri dominantnej Janíčkovej skale, v ktorej bol objavený výnimočný úkaz – 2 jaskyne po stromových pozostatkoch.  Nesú názov Pokladníkova jaskyňa a Jaskyňa v Janíčkovej skale. Zopár jednotlivcov, ktorí pokračovali po žltej trase si ich obzrelo a ostatní išli lesnou cestou až k ďalšej  zastávke v sedle Tri Tably, kde sme si pri smerovníku, informačných tabuliach o Vihorlatskom pohorí a pri lavičkách dopriali krátky oddych. No azda každý sa zastaví pri skale, do ktorej sochár Ladislav Staňo v r. 2012 vytesal postavu čerta. Inšpirovala ho jedna s povestí, keď kedysi dávno na Gazdorani nad Starinou na obrovskej skale sídlili traja čerti. Keď sa z jedného krívajúceho ostatní stále smiali, ten sa nahneval, zdvihol skalu a odhodil až za Sninu. Pri dopade sa rozlomila na dvoje. To sú dnešné Sninské kamene!?. Od sedla trasa trvala už len 30 minút, čo sme v polmetrovom snehu, našťastie zamrznutom, v pohode zvládli. Najprv sme vystúpili na Veľký Sninský kameň, pri vrcholovom kríži urobili spoločné foto a presunuli sa na Malý Sninský kameň, kde bola opatrnosť namieste kvôli zľadovatelému snehu. Tieto obrovské skalné útvary vulkanického pôvodu vo výške 1006 m.n.m. sú od roku 1982 vyhlásené za prírodné pamiatky. Hmla nám prekazila výhľady do diaľok, no na vrcholoch to nebolo až také zlé. Potešili nás bielou inovaťou pocukrované kríky a vrcholky stromov. Pod skalami sme sa zdržali o niečo dlhšie, aj keď teplomer ukazoval -6°, posilnili sme sa jedlom, dopili teplý čaj, dojedli ešte vianočné koláčiky a pobrali sme sa naspäť. Niektorí po tej istej trase, dvaja zišli strmšou zelenou trasou a štyria pokračovali červenou trasou smerom na Jedlinky k rašelinisku Hybkaňa, popri Kotlíku k rašelinisku Postávka, až na parkovisko.

    Prvú novoročnú akciu sme ukončili úspešne, všetci 15 zúčastnení boli nadmieru s akciou spokojní a mohli sme skonštatovať, že Sninský kameň nás svojou krásou opäť nesklamal.

    Dovidenia na Krivoštianke 11. februára. 

 

 

Všetky predchádzajúce ročníky sú spracované v kronike .

Vyhľadávanie

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode