NÁŠ KLUB

Z histórie

Prvá písomná zmienka o vzniku oddielu turistiky je z roku 1962. Rozpadom Červenej Hviezdy Strážske (zasadnutím výboru zo dňa 20.7.1962) vzniká nová Telovýchovna jednota s oddielmi futbalu, volejbalu a turistiky. Medzi zakladajúcich členov patrili Mikuláš Čollák, Pavol Gaško, Zdeno Šteliar, členská základňa sa pohybovala okolo 30 členov. Rozmach oddielu nastal v 80 rokoch keď do oddielu prišla generácia Miroslava Maguru - Goč Igor, Chromčíková Božena, Kormanik Jozef a členská základňa sa postupne rozširovala na dnešných 120 členov. Za pomoc a poskytnutie materiálov patrí poďakovanie novinám Naše Chemko, Ing. Čollákovi, Ing. Šteliarovi a za pomoc pri vytvorení web. stránky PhDr. Jurajovi Šamudovskému. Kroniku v písomnej či elektronickej podobe viedol Jozef Kormanik. Od roku 2012 pokračuje v elektronickej kronike náš externý pracovník.

Foto vo fotogalérii  -  ďalšie roky v kronike

                      

Zo súčasnosti                                                                               za  rok 2019

01.03.2019           Výročná členská schôdza

    Po celoročných aktivitách sme sa dňa 1.3.2019 stretli v priestoroch Aztéky, aby sme zhodnotili rok 2018 a pripravili sa na rok 2019.  Hlavnými bodmi programu výročnej členskej schôdze boli: správa o činnosti KST za rok 2018, správa o práci výboru za rok 2018, informácia o stave čl. základne a výške čl. príspevkov, správa o hospodárení za rok 2018, správa revíznej komisie a členská schôdza schválila plán turistických podujatí na rok 2019, ktoré  výbor aj tento rok obohatil o nové akcie a rozpočet na rok 2019. Na návrh výboru KST členská schôdza schválila Jozefa Lipovského za čestného člena a zároveň si od predsedu RR KST prevzal aj diplom pri príležitosti 80. narodenín a za prínos a zásluhy pri rozvoji turistiky. Ďakovný list pri príležitosti 50. narodenín a za aktívnu turistickú činnosť si prevzal  Peter Vaľo, k 75. výročiu narodenín si čestné uznanie prevzala aj Jolana Megelová. Nasledovala diskusia, v ktorej nechýbalo poďakovanie Františkovi Babinskému za nezištnú spoluprácu pri spracovaní našej web. stránky a kroniky v elektronickej podobe a poďakovanie si zaslúžili aj členovia klubu, ktorí sa podieľali pri údržbe chodníkov na Krivoštianku. V závere si členovia klubu v príjemnej atmosfére posedeli pri chutnom guľaši, občerstvení a koláčikoch, ktoré s radosťou upiekli naše členky.
 

16.02.2019           Čierna hora – Slanské vrchy

    V pekné slnečné sobotné ráno vyráža 10 turistov vlakom do Hanušoviec n/T, kde sa koná 16.ročník primátorského výstupu na Čiernu horu, ktorá je svojou výškou 1073 m druhým najvyšším bodom Slanských vrchov. Stretávame sa pri Šóšovskom kaštieli z roku 1564, ktorého prehliadka je dobrým spestrením čakania na otvorenie túry. Po registrácii, príhovore predsedu KST Krokus a primátora mesta sa presúvame autobusom do obce Petrovce, nad ktorou sa vypína majestátny Oblík. Pokračujeme ku smerovníku pod Hrbom, odtiaľ akoby vlnovkami pomedzi kopce až k chate, pri ktorej sa nám usporiadatelia postarali o teplý čaj. Vládne tu výborná atmosféra, stretávame sa zo známymi s predchádzajúcich výstupov, no už o chvíľu pokračujeme chodníkom v hlbokom snehu až na vrchol Čiernej hory. Po odfotení sa, osviežení a načerpaní síl schádzame späť popri vyhliadkovej skale, ktorá nám ponúka v tomto slnečnom počasí nádherné výhľady, hlavne na Oblík. Pri chate nás čakajú s chutným guľášom, čajom, keksíkom a už je čas rozlúčiť  sa zo známymi a ponáhľať sa k autobusu, ktorý nás odvezie do Hanušoviec a odtiaľ vlakom domov. Vraciame sa spokojní, plní dojmov a zážitkov z tohto výborne zvládnutého podujatia, na ktorom sa zúčastnilo cca 200 účastníkov.

    Viete že...?  Slanské vrchy tiahnuce sa v smere sever-juh o celkovej dĺžke 50 km majú viacero unikátov : Herliansky gejzír, Dubnické opálové bane, najvyššiu stavbu na Slovensku - vysielač Dubník /318m/ a najhlbšiu pseudokrasovú priepasť na Slovensku - Vitrova dzira /55m/.

 

10.02.2019           Krivoštianka - zimný výstup

    Zimný výstup na vrchol Krivoštianky sa konal v spolupráci s RR KST Michalovce. Okrem našich turistov a nadšencov zimnej prírody sa  akcie zúčastnili aj turisti z 1. Michalovského klubu a na vrchol vystúpila aj 8 členná skupina z Tušickej Novej Vsi.  Spolu na tomto zimnom výstupe bolo 41 účastníkov. Na hrebeni Krivoštianky bolo veterno, no zahrial nás ohník, ktorí naši chlapi pripravili v snehu, ktorý sa v hrúbke asi 40 cm ešte stále drží na vrchole, aj keď v nižších polohách už po ňom niet ani stopy. Michalovskí turisti sa rozhodli pokračovať v trase na hrad Jasenov, tejto výzve neodolali naše tri turistky a pridali sa k nim. Iní zase prijali pozvanie Pepa Kozára na chatu pri Laborci ochutnať jednu z jeho kuchárskych špecialít.

 

12.01.2019           Sninský kameň - 44. ročník zimného výstupu

    Naše turistické topánky nezapadajú prachom ani v zime. Už sme sa nevedeli dočkať kedy vyrazíme na našu prvú tohtoročnú túru nielen preto, že sme mali za sebou vianočné obdobie plné oddychu a prejedania sa, no hlavne preto, že Sninský kameň nás stále prekvapí pravou zimou. Tak to bolo aj teraz. 

Už po prvých kilometroch stúpania pribúdalo snehu, no my sme sa nevedeli nasýtiť pohľadov na stromy a kry celé pokryté inovaťou a snehom, až prehýbajúc sa pod ich ťarchou. Pripadali sme si ako v rozprávkovom snehovom kráľovstve. Kovové schody vedúce na Veľký a Malý kameň bolo treba cepinom očistiť od ľadu a aká snehová nádhera nás čakala na vrchole, nedá sa opísať, to treba vidieť a zažiť. Ukázalo sa aj slnko, viditeľnosť bola dobrá, tak nám neprekážal ani silný mráz.

Tohto 44. ročníka zimného výstupu na ktorom nás v úvode privítal Viktor Smoľák sa zúčastnilo 28 turistov, pridali sa k nám aj naši priatelia z 1. Michalovského klubu. Všetci sme boli nadmieru spokojní, užili sme si krásny deň v rozprávkovej prírode a užil si to aj náš turista Dušan Kovaľ, ktorý túto trasu absolvoval na lyžiach ako skialpinista.

Viete že...?  Prvé turistické útulne pri Morskom oku boli postavené v r. 1880 Uhorsko-Karpatským spolkom za podpory grófa Sztarayho. Už v roku 1881 bol vyznačený prvý turistický chodník od Morského oka na Sninský kameň, ktorý existuje dodnes.

 

Všetky predchádzajúce ročníky sú spracované v kronike www.kststrazske.sk/kronika/

Vyhľadávanie

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode