NÁŠ KLUB

Z histórie

Prvá písomná zmienka o vzniku oddielu turistiky je z roku 1962. Rozpadom Červenej Hviezdy Strážske (zasadnutím výboru zo dňa 20.7.1962) vzniká nová Telovýchovna jednota s oddielmi futbalu, volejbalu a turistiky. Medzi zakladajúcich členov patrili Mikuláš Čollák, Pavol Gaško, Zdeno Šteliar, členská základňa sa pohybovala okolo 30 členov. Rozmach oddielu nastal v 80 rokoch keď do oddielu prišla generácia Miroslava Maguru - Goč Igor, Chromčíková Božena, Kormanik Jozef a členská základňa sa postupne rozširovala na dnešných 120 členov. Za pomoc a poskytnutie materiálov patrí poďakovanie novinám Naše Chemko, Ing. Čollákovi, Ing. Šteliarovi a za pomoc pri vytvorení web. stránky PhDr. Jurajovi Šamudovskému. Kroniku v písomnej či elektronickej podobe viedol Jozef Kormanik. Od roku 2012 pokračuje v elektronickej kronike náš externý pracovník.

Foto vo fotogalérii  -  predchádzajúce roky v kronike

                      

Zo súčasnosti                                                                               za  rok 2021

  23.05.2021 Barnabaška - Humenské vrchy

    Počas protipandemických opatrení, keď sme mohli vyrážať do prírody len v blízkom okolí, skupinka našich turistov pri jednej z prieskumných trás náhodou naďabila na kopec Barnabaška.  Chceli sa podeliť s dojmami a tak narýchlo zorganizovaná skupina vyrazila v nedeľu 23. mája na túru. Z Krivoštianky – vyhliadky sme zišli na nový cyklochodník ,,MISTRICK TRAIL“, ktorý vedie popod hrebeň Humenských vrchov severnou stranou. Vrch  Barnabaška sa nachádza v nadmorskej výške 478 m a aj sme sa poriadne zapotili, keď sme museli zdolať túto výšku na krátkom úseku, bez chodníka. No stálo to zato. Udivení sme pozerali na vysoké skalné steny rovno pred nami. Pokračovali sme ďalej po skalnatom hrebeni a čírou náhodou sme naďabili na pokračovanie cyklochodníka, ktorým sme sa dostali na zeleno značenú trasu vedúcu z Vojtkovho kríža. Tou sme sa dostali až na vrchol Krivoštianky. Strávili sme príjemný deň za pekného počasia, no hlavne nás hrial dobrý pocit z novo objaveného kopca, ktorého kolmé skalné steny sa nám neskutočne páčili a určite si túru na tento vrch ešte zopakujeme.

Viete že...?  Východné Slovensko má dokopy 7 tisíc km trás.

 16.05.2021 Sninský kameň - 46. ročník výstupu

    Vzhľadom na sprísnené protipandemické opatrenia sme doteraz turistikovali len v blízkom okolí, aj to len osamote, alebo v malej skupinke. Uvoľnením opatrení nám turistom začínajú svitať lepšie časy. Využili sme túto možnosť a tak 16. mája sa narýchlo zorganizovala akcia ,,Sninský kameň“, ktorú sme mali absolvovať ešte v januári. Vyrážali sme z Remetských Hámrov, z parkoviska Krivec. Trasa viedla popri Morskom oku k razcestníku, kde sme sa po modrej turistickej značke dostali až do sedla Tri tably. Dopriali sme si krátky oddych, no k nášmu cieľu na Sninský kameň nás posúril aj dážď, ktorý meteorológovia predpovedali až v popoludňajších hodinách. Keďže naberal na intenzite, aj sa citeľne ochladilo a viditeľnosť nebola žiadna, po výstupe na Veľký Sninský kameň, ktorý sa v rebríčku Vihorlatských vrchov svojou nadmorskou výškou 1006 m nachádza na piatom mieste, sme sa rozhodli nepokračovať ďalej a vrátiť sa naspäť. Traja turisti si predlžili spiatočnú trasu cez Jedlinku a popri Malom Morskom oku. Aj keď predstava túry po takom dlhom čase bola trochu iná, dážď nám nepokazil radosť z toho, že sme konečne spolu. Veď na nepriazeň počasia turista musí byť pripravený stále a snáď každý z nás pozná príslovie ,,Nie je zlé počasie, len zle oblečený turista“.

Viete že...? Vo Vihorlatských vrchoch je spolu 50 značených turistických trás, ktoré majú 195 km.

 

Všetky predchádzajúce ročníky sú spracované v kronike .

Vyhľadávanie

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Vytvorené službou Webnode